Szczęść Wam Boże Drodzy Goście, Szanowni Państwo,

Minął rok od pierwszego, ale najważniejszego dla Inicjatywy Kulturalnej „Polskie Gniazdo” wydarzenia. 2-go.lutego.2005r. Jego Ekscelencja Ks.Biskup Józef Pazdur odprawił w swojej Kaplicy na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu Mszę Św. w intencji „Polskiego Gniazda” i poświęcił jego logo. Bogu niech będą dzięki za takiego Księdza Biskupa jakim jest Jego Ekscelencja Biskup Józef – senior wśród Księży Biskupów Archidiecezji Wrocławskiej.

Tego samego dnia Ksiądz Biskup poświęcił naszą księgarnię i salonik wystaw na ul.Prądzyńskiego we Wrocławiu. 5-tego.lutego.2005r. miał miejsce Koncert Inauguracyjny w Teatrze Polskim we Wrocławiu, a 4-tego września.2005r. Koncert Patriotyczny przy pomniku Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. 30.listopada.2005r. został podpisany akt założycielski Fundacji „Polskie Gniazdo”, a 14-tego. grudnia.2005r. złożono komplet dokumentów do sądu celem wpisania fundacji do KRS.

Tyle skrótowo o historii, ale jaka jest geneza Inicjatywy Kulturalnej „Polskie Gniazdo”?

Kto?, kiedy? i dlaczego?

Na pierwsze pytanie odpowiedź z pozoru jest prosta, bo ja jestem pomysłodawcą tego przedsięwzięcia, którego pełna nazwa brzmi: Inicjatywa Kulturalna FUNDACJA „Polskie Gniazdo”. Chcę jednak z całą pokorą oświadczyć, że ten dar zdefiniowania problemu i możliwość doprowadzenia spraw do momentu zarejestrowania fundacji jestem w stanie pojąć jedynie w kategoriach transcendentnych, tj. Łaski Bożej, o którą wielokrotnie modliłem się. Nigdy nie zostałem sam z tą ideą, a Pan Bóg stawiał na mojej trudnej drodze wielu wspaniałych, życzliwych i pomocnych ludzi. Chciałbym tutaj wymienić z imienia i nazwiska: -autora loga, absolwenta ASP we Wrocławiu p. Łukasza Nawrockiego,-rodziców chrzestnych „Polskiego Gniazda” p. Alicję Natusiewicz i p. Mieczysława Marczaka, wspaniałych patriotów, wielkich duchem i intelektem.

  • osoby duchowne: Ks.Biskupa Józefa Pazdura, Ks.dr Prałata Józefa Steca, Ks.Kanonika Stanisława Dragułę oraz Księży Proboszczów mojej Parafii w Łozinie k. Wrocławia byłego Edward Szajdę i obecnego Stanisława Babicza.
  • osoby świeckie: Posła na Sejm RP Janusza Dobrosza, Posła na Sejm RP minionej kadencji Antoniego Stryjewskiego, prof.dr med. Gerwazego Świderskiego, prof.dr arch. Ryszarda Natusiewicza, legendarnego „Felka” p. Władysława Załogowicza oraz moich najbliższych przyjaciół i współpracowników, którzy od razu zrozumieli sens i celowość powołania do życia Fundacji „Polskie Gniazdo”.

Chcę też jednoznacznie potwierdzić, że to przedsięwzięcie pomyślane jako instytucja promująca polską, chrześcijańską kulturę i jednocześnie wspomagająca dzieło nowej ewangelizacji nigdy by nie zaistniało, gdyby nie było wielkiego pontyfikatu Papieża – Polaka Jana Pawła II, oraz pracy formacyjnej i ewangelizacyjnej Radia Maryja. Moja droga do Radia Maryja prowadziła z kolei poprzez dobrą radę mojej Mamy i patronkę mojej Parafii w Łozinie Maryję, gdzie znajduje się jej Sanktuarium, gdzie w Święto Matki Bożej Bolesnej odbywają się we wrześniu Łozińskie Spotkania Maryjne w ramach, których jest prezentowany bogaty w treści i na wysokim poziomie program kulturalny.

Dlatego należy traktować tę fundację jako rzecz daną i zadaną, a nie jako popis czyichś zdolności organizacyjnych, czy ofiarności – jako wspólne dobro, naszą szansę na lepsze, pełniejsze życie doczesne, a zarazem twórcze, piękne pielgrzymowanie do wieczności. A idąc po tej drodze możemy dokonać przecież wiele pożytecznych rzeczy dla naszej Ojczyzny-Polski i naszych Sióstr i Braci – Polek i Polaków, szczególnie tych najmłodszych i naszej młodzieży.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.